Ko se odločimo, da bomo živeli na način, da za seboj puščamo čim manj ali nič odpadkov, so naši prijatelji in družinski člani nemalokrat milo rečeno zadržani. Previdno nas zasipajo z bolj ali manj provokativnimi vprašanji, skrbno preučujejo, kako smo ali nismo oblečeni in sumničevo pogledujejo po stanovanjih, shrambah. To počno, bodisi da bi nas lahko obtožili hinavstva, bodisi da bi nas razumeli. Pa poglejmo nekaj najpogostejših zmot o zero waste slogu.
Zero waste je za čudake
Marsikdo si življenje zero waste predstavlja nekako takole:
… ko smo zerowastovci lačni, se zapeljemo do bližnjega polja, kjer naberemo zelenjavo, nato pa si doma (idealno v bivaku sredi gozda) zakurimo ogenj in skuhamo čorbo, ki jo postrežemo v glinenih posodah. Namesto toaletnega papirja raje uporabimo list z grmovja. Po svetu, če se le da, hodimo bosi, oblečeni v eko tunike, priložnostno se umivamo v potokih in ponoči na slami sanjarimo o boljšem jutri …
Dragi moji, takšen ekstremen zero waste slog so morda prakticirali naši predniki, danes pa skupnosti, ki verjamemo, da je človeški obstoj možen tudi brez enormnih količin odpadkov, tvorimo socializirani ljudje. Živimo na podeželju in v mestih in smo del družbe. Od večine se ločimo le po svojih izbirah, saj so te karseda okolju prijazne, zdrave in trajnostne.
Nakupovanje brez embalaže je utopija
Ne drži. To dokazuje vedno večja skupnost zero waste, ljudje, ki so se odločili, da bodo živila kupovali brez embalaže. In to potrjuje vedno večje število ponudnikov, ki nam takšne nakupe omogočajo (karta Manj je več). Še enkrat naštejmo nekaj alternativ: tržnice in sejmi, lokalni pridelovalci, zero waste trgovine, možnost nakupa z lastno embalažo omogočajo tudi nekateri trgovci, »vrtičkanje«.

Vstop v supermarket je strogo prepovedan
Mit! Sadje, zelenjavo in fino pekovsko pecivo lahko v večini trgovin že kupimo z lastno vrečko za večkratno uporabo, pri večjih ponudnikih najdemo tudi oddelek z oreščki na rinfuzo, v mesnicah in ribarnicah pa je včasih potrebno nekaj pregovarjanja. Izogibamo se korenčkom zavitim v tri plasti celofana in izbiramo le tiste nujne izdelke, ki imajo čim manj, še najbolje nič (plastične) embalaže.
Zero waste pomeni, da v tvojem gospodinjstvu ni nobenih vrst odpadkov
Seveda so, tisti nujni, neizbežni. A takšni, ki jih je moč reciklirati. Na tej točki nastopi skrbno ločevanje in kompostiranje. Črn koš za mešane odpadke pa ostaja naš sovražnik številka 1.

Uf, kje najdete čas za izogibanje vsej tej plastiki?
Naš način življenja ni zamuden. Najbrž si nas številni zerowastowce predstavljajo, kako v veleblagovnici tekamo med policami hrane in iščemo izdelke brez embalaže, ali kako se večkrat tedensko odpravimo čez hribe in doline h kmetu Lojzetu po gajbico domačih dobrot naravnost z njive. Pa ni tako. Pri vsaki spremembi je na začetku zagotovo potrebna neka prilagoditev, ko je potrebno nekaj več potrpljenja, da se privadimo, organiziramo, prilagodimo, nato pa steče kot po maslu. Če veš, kaj iščeš, kdaj to potrebuješ in kje boš to dobil .. potem je zero waste nakupovanje v številnih primerih celo prihranek časa. Pa še marketinški triki nas ne vrtijo po trgovskih centrih tako zlahka.
Tako, pa smo uspešno prebili led in z nekaj šale obrazložili par »krepkih«. Berite nas tudi v prihodnje, mi za vas že pripravljamo še več uporabnih in zabavnih zero waste vsebin. In ne pozabite: zero waste je fejst! 🙂
Pustite komentar
Za objavo komentarja se morate prijaviti.