Se še spomnite zero waste zmot, ki smo se jih kot lačen pes kosti lotili na našem prejšnjem blog zapisu? Danes grizemo dalje in gibanje za življenje brez odpadkov še bolj konkretno predstavljamo. Nadaljujemo v stilu: JE ali NI!
Zero waste NI
≠ zgolj 100% recikliranje
Recikliranje pride na vrsto zadnje. Pred ločevanjem odpadke preprečujemo. Izbiramo tiste izdelke, ki so okolju in nam manj škodljivi. Upoštevamo celoten življenjski cikel živil in proizvodov. Pomislimo na primer na vodo, ki jo kupimo v trgovini ali na avtomatu. To plastenko sicer lahko recikliramo, a, ker imamo v Sloveniji na srečo še pitne vire, ni razloga, da vode ne bi pili iz pipe in se tako izognili nepotrebnemu odpadku pakiranja in odpadkom, ki nastanejo v procesu proizvodnje.
≠ absolutna NULA
Zavezati se zero waste slogu ne pomeni 0 odpadkov. To je seveda naš cilj, je ideal. V praksi pa so vsa prizadevanja za življenje s čim manj odpadki pohvale vredna in obenem tudi realno dosegljivi dosežki. Zero waste torej pomeni zmanjševanje odpadkov na minimum na ravni posameznikov in družbe. Pot do nule pa je za večino še dolga.

≠ menedžment odpadkov, temveč menedžment virov
Če želimo zares spremeniti sistem, je potrebno začeti na začetku, pri surovinah. Te poganjajo proizvodnje in razlogi za velika onesnaženja okolja se pogosto skrivajo prav v srčiki teh procesov. Procesi so lahko neustrezni, izkoristki virov posledično neoptimalni, celo nevarni in škodljivi. Ljudje še vedno večinoma prepoznamo zgolj tiste odpadke, vezane na končne izdelke, na primer embalažo. Vse ostalo ostaja zelo abstraktno in o stvareh, ki so očem skrite, praviloma ne prav radi razmišljamo. A probleme je nujno reševati celostno. Seveda, pomembno je, da vsak “pomete pred svojim pragom”, zares učinkoviti pa bomo šele, ko bomo nastopili skupaj kot družba in temeljito izboljšali proizvajanje, razporejanje in uporabo materialnih dobrin.
≠ praksa sežiga odpadkov za pridobivanja energije
Ko neko snov zažgemo, je vir izgubljen in ga ni moč obnoviti. WTE (waste-to-energy) prakse zato niso sprejemljive in niso v skladu z zero waste prepričanji. Glede pridobivanja energije zerowastovci podpiramo sisteme, ki delujejo pri bioloških temperaturah in pritisku, kot so anaerobna predelava za pridobivanje bioplina, ki mu sledi kompostiranje pregnetega blata na način, da dosežemo maksimalne možne pozitivne učinke vračanja organskih snovi v prst.
≠ sežigalnica (kot alternativa odlagališčem)
To, da je sežiganje boljše kot odlaganje, ne drži. Sežiganje je skrajno problematično s številnih okoljevarstvenih in zdravstvenih razlogov. Sežigalnice podpira nenasitno potrošništvo. Zero waste vizije prihodnosti brez odpadkov so odločno proti! [1]
Zero waste je
= pot
Zero Waste Evropa je gibanje, ki združuje evropske lokalne skupnosti in jih povezuje z mednarodnimi organizacijami ter z lokalnimi zero waste skupinami, katerih cilj je opuščanje vseh vrst odpadkov kot načina doseganja bolj trajnostnega bivanja, gospodarske stabilnosti in socialne povezanosti.
= sprememba kulture
… je nujna, ker sedanji linearni vzorci proizvodnje, potrošnje in odstranjevanja še vedno temeljijo na iluziji, da živimo v svetu z neomejenimi viri.

= vključevanje skupnosti
Za uspeh zero waste načrta na kateremkoli nivoju je bistveno izobraževanje in sodelovanje skupnosti. Prebivalce moramo spodbujati, da načrtujejo in aktivno sodelujejo pri snovanju sistemov upravljanja z viri, ki se usmerjajo k zmanjševanju nastajanja odpadkov.
= sprememba infrastrukture
Proizvodni sistemi in infrastruktura za ravnanje z odpadki v Evropi morata temeljiti na preventivi, ločenem zbiranju in zniževanju količin mešanih odpadkov.
Zero waste je … »Ohranjanje vseh virov z odgovorno proizvodnjo, potrošnjo, ponovno uporabo in izrabo izdelkov, embalaže in snovi, brez sežiganja in izpustov v zemljo, vodo ali zrak, ki bi lahko ogrozili zdravje ekosistemov ali ljudi« po definiciji Mednarodne Zero Waste zveze (Zero Waste International Alliance). [2]
ZERO WASTE SMO MI VSI, POSAMEZNIKI, KI ODPADKE PREPREČUJEMO, LOČUJEMO, ZMANJŠUJEMO.

Pridruži se nam tudi ti. Majhne spremembe so lahko začetek velikih premikov.
[1] (https://www.ecocyclesolutionshub.org/about-zero-waste/what-zero-waste-isnt/)
[2] (https://ebm.si/zw/o/definicija-zero-waste/)
Pustite komentar
Za objavo komentarja se morate prijaviti.