Uganka bi se glasila nekako takole: v času naših dedkov in babic so prevladovale, pred petimi leti jih v Sloveniji še ni bilo, zdaj pa jih lahko preštejemo na prste ene roke. Trgovine brez embalaže, seveda! Za vse, ki se trudimo živeti s čim manj odpadki je trgovina brez embalaže nepogrešljiva postojanka, kjer opravimo nakup. Poleg tržnice ali nakupa pri lokalnem kmetu seveda. Na prvi pogled je to mogoče čisto običajna trgovina. A namesto izdelkov, zapakiranih v plastiko, ponuja živila v razsutem stanju, ki jih napolnimo v embalažo, ki jo prinesemo s seboj. Na tak način si lahko sami odmerimo količino, ki jo želimo ter se izognemo celim kupom plastične embalaže. Kje torej lahko kupujemo na rinfuzo, kako to izgleda, kaj potrebujemo in zakaj bi to sploh počeli?
Kje v Sloveniji lahko nakupujem brez embalaže?
Preden zamahnete z roko rekoč: »Trgovina brez embalaže je samo za Ljubljančane!« naj vas pomirimo, da temu ni tako. Prva (in verjetno najbolj poznana) trgovina Rifuzl se sicer nahaja v Ljubljani, a za njo se je odprlo še kar nekaj drugih trgovin brez embalaže na različnih koncih Slovenije:
- Zelena Japka v Mariboru,
- Naša Bauta v Murski Soboti,
- Ekola v Kopru,
- Pouhn Cekar v Škofji Loki.
To so takšne tipične zero waste trgovine, kjer lahko večino izdelkov kupite brez embalaže ali v povratni embalaži. Ves čas pa se odpirajo novi rinfuzni kotički v ekoloških trgovinah, specializiranih prodajalnah, pa tudi klasičnih supermarketih. Ekologi brez meja se trudimo vzdrževati aktualni seznam vseh takšnih prodajaln na spletni strani Manj je več. Je v vašem kraju trgovina brez embalaže, ki jo ni na zemljevidu? Veseli bomo, če nam to sporočite.

Trgovina brez embalaže vs. klasični supermarket: primerjava nakupa
Priprava pred nakupom
Prva razlika nakupovanja se začne že doma: pri pripravi pripomočkov. Ko se odpravite nakupovat v trgovino brez embalaže, namreč potrebujete lastno embalažo, kamor boste nasuli nakupljene izdelke. Brez skrbi, vsi ti pripomočki so lahko zastonj: stekleni kozarci najrazličnejših velikosti (npr. od različnih vloženih dobrot, omak, namazov), bombažne vrečke (ki jih lahko izdelate tudi sami iz starih tkanin), posode s pokrovom. Lahko pa uporabite tudi zero waste pripomočke, ki jih imate doma: silikonske posodice za shranjevanje živil, posode za malico, različne vrečke. V vsaki trgovini brez embalaži imajo običajno tudi možnost nakupa omenjenih pripomočkov.

Trgovina brez embalaže se v povprečju izogne 1 toni embalaže na leto
Bistvena razlika, po kateri se trgovina brez embalaže razlikuje od klasičnega supermarketa je v odsotnosti kupov (plastične) embalaže. Izdelki se tako nahajajo v različno velikih dozirnih posodah. Preden se lotite odmerjanja želene količine živila (ali pa čistila oz. kozmetičnega izdelka), morate embalažo stehtati. Tako vam prodajalci kasneje ne bodo zaračunali tudi teže embalaže (to je sploh pomembno, če uporabljate stekleno embalažo, ki je težja). V embalažo nasujete oz. naložite količino izdelka, ki ga želite, nato pa polno embalažo ponovno postavite na tehtnico. V nekaterih prodajalnah vam bodo natisnili tudi nalepko, ki jo nalepite na embalažo.
Trgovine brez embalaže običajno ponujajo več lokalnih in sezonskih izdelkov, ki pa so nekoliko dražji. A nakupovali boste ne samo z manj vpliva na okolje, temveč tudi veliko bolj zdravo.
Najboljši del: po nakupu
Najboljši del pa bo sledil, ko boste izdelke prinesli domov. Namesto da bi napolnili cel koš z embalažo, vse kozarčke in posodice samo pospravite v omaro oziroma jih pretresete v za to namenjene posode. Preverjeno super občutek.
Živila, čistila, kozmetični izdelki …
Zero waste Europe so v raziskavi o trgovinah brez embalaže ugotovili, da kupci brez embalaže najpogosteje kupijo hrano in pijačo, sledijo čistila, kozmetika in zero waste pripomočki. Takšno ponudbo boste našli tudi v slovenskih trgovinah brez embalaže. Pravilnejši izraz kot trgovina brez embalaže bi sicer bil trgovina brez plastične embalaže – ista raziskava je namreč ugotovila, da je v preučevanih trgovinah okoli 70 % izdelkov dejansko brez embalaže. Drugi imajo npr. papirnato, kovinsko ali povratno stekleno embalažo.
V mojem kraju ni trgovin brez embalaže
Četudi je najbližja trgovina brez embalaže trenutno za vas še predaleč, naj vam zaupamo pozitivno novico: sektor zelo hitro raste. V zadnjih letih je število trgovin, delovnih mest in njihovega prometa močno naraslo, dolgoročne napovedi pa so prav tako pozitivne. Mogoče bo trgovina brez embalaže kmalu zrasla tudi kje blizu vas.
Do takrat pa lahko brez embalaže kupite izdelke v več kot 120 trgovinah, ki ponujajo vsaj nekaj izdelkov na rinfuzo, uporabljate lahko svoje pralne vrečke za nakup sadja, zelenjave in kruha, izdelke pa vam bodo v vašo embalažo z veseljem napolnili tudi v večini delikatesnih oddelkov supermarketov. Če ste ljubitelji piva ali mineralne vode, lahko slednje kupite v dobrih starih steklenicah. Nakup lokalnih izdelkov pri bližnjem kmetu ali branjevki vam bo prav tako zagotovo zmanjšal količino odpadkov.
Cel kup priložnosti za zmanjšanje odpadkov v vašem domu pa ponujamo tudi Zelenci. Preverite skrbno izbrano ponudbo izdelkov za zero waste kopalnico, kuhinjo in za manj odpadkov na poti. Za inspiracijo priporočamo branje priročnika Dom brez odpadkov, ki vam bo zagotovo dal ogromno idej, kako začeti.
Pustite komentar
Za objavo komentarja se morate prijaviti.